- 29 ربيع الاول 1439 - 26 آذر 1396 - ساعت 13:29
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 27454
تعداد مشاهدات : 10727

اساتید اخلاق دولت...!!

"اساتید اخلاق دولت" چه درسی دادند؟

 
 
 

اساتید اخلاق دولت چه درس هایی داده اند که نهایتا منجر می شود به جایی که مقام معظم رهبری کار رئیس جمهور را خلاف شرع و خلاف قانون قلمداد می کند. این اساتید اخلاق باید پاسخگو باشند. این آقایان اساتید اخلاق در جلسه خصوصی مورد تذکر رهبر انقلاب قرار گرفتند که حوادث قم و مجلس اگر کار شما نیست باید بیانیه دهید و محکوم کنید ولی آنها بیانیه ندادند

حجت الاسلام محسن غرویان * - مسائلی مطرح شده که نمی توان به راحتی از آن گذشت. رسیدن به مقام رضا مصداق این آیه قرآن است که می فرماید "یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه". کسی که به مقام رضا برسد باید در گفتار و حرکاتش این مقام رضا مشخص باشد. یعن آنچه که خدا و پیامبر خدا و ائمه و علمای دین از او می طلبند در وی هویدا باشد.

حرف هایی که ما از جریان انحرافی خوانده ایم و می خوانیم مطالبی است که مورد اشکال مراجع و علما است. چطور می شود مراجع و علمایی که سال هاست روی اخلاق و معنویت و عرفان کار کرده اند به این کلمات در باب میهن پرستی و انسان شناسی و سایر مقولاتی که این جریان در آن وارد می شوند اشکال بگیرند و از آن سو ما بگوییم که وی به مقام رضا رسیده است. اینها را نمی توانیم با یکدیگر جمع کنیم و برای ما مفهوم نیست. 

مطرح شدن این مسائل در چنین برهه زمانی یک نوع تبلیغات انتخاباتی است. در این فضا این ادعاها مورد قبول هیچ کس واقع نمی شود. ادعای رسیدن به مقام رضا یک ادعای عرفانی است. در فضای قبل از انتخابات این کارها شخصیت سازی و شخصیت پروری برای کسب رای محسوب می شود لذا نمی توانیم این ادعاها را قبول کنیم. 

سوالی که ما در اینجا داریم این بی اخلاقی ها چیست؟.  دولتی که سال ها استاد اخلاق داشته و مسائل اخلاقی در آنجا مطرح شده، می بینیم این درس های اخلاق نهایتا منجر شد به بی اخلاقی های مجلس . در آخر هم دیدیم که رهبر انقلاب این رفتار رئیس جمهور را ضد اخلاق، ضد دین و ضد قانون دانستند. ما قضاوت نهایی را در این مسائل باید بگذاریم بر عهده مقام معظم رهبری. حالا چطور می شود که آقایی به مقام رضا برسد در حالی که رهبر انقلاب در مورد آقای رئیس جمهور که بسیار با آقای مشایی قلبا و روحا نزدیک هستند این نظر را ارائه می دهند. این ادعا جز برای تبلیغات انتخاباتی نیست. 

دیدگاه ما این است که جامعه ما شخصیت های برجسته عرفانی دارد و آنها باید مقام رضا را توضیح داده و مصادیق آن را معین کنند. در همین حوزه های علمیه و در بین علما باید جستجو کنیم و افرادی را پیدا کنیم که به مقام رضا رسیده باشند نه در حوزه های دیگر. البته این به این معنا نیست که بخواهیم این مسئله را منحصر کنیم به روحانیت و حوزه های علمیه اما بیشتر باید این افراد را در چنین جاهایی پیدا کرد. تعیین مصداق بدون قبول کارشناس مورد قبول نیست. 

ما معتقد به بحث و گفتگوی منطقی هستیم و در این شرایط معتقد به برخورد نیستیم. هر کسی می تواند اظهار نظر کند اما ما هم نقد و انتقاد خود را مطرح می کنیم. به نظر من بهترین برخورد همین پاسخ دادن و تحلیل کردن است. 

ما هم سوال داریم که اساتید اخلاق چه درس هایی داده اند که نهایتا منجر می شود به جایی که مقام معظم رهبری کار رئیس جمهور را خلاف شرع و خلاف قانون قلمداد می کند. این اساتید اخلاق باید پاسخگو باشند. این آقایان اساتید اخلاق در جلسه خصوصی مورد تذکر رهبر انقلاب قرار گرفتند که حوادث قم و مجلس اگر کار شما نیست باید بیانیه دهید و محکوم کنید ولی آنها بیانیه ندادند. این مسائلی است که ما و خیلی از مردم و جوانان این سوال ها را دارند. ما هم می گوییم که همان افرادی که این جریانات تند افراطی را خط می دهند باید پاسخگو باشند.  

وقتی یکی از بزرگان می‌گوید که برای من مسجل شده است که نظر امام زمان رای به احمدی‌نژاد است این روزها را می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم. عقلای قوم اصولگرا در قصه دولت‌داری آقای احمدی‌نژاد از همان ابتدا باید احتیاطاتی را در نظر می‌گرفتند که نگرفتند و از حول کنار گذاشتن اصلاح‌طلبان به شوق آمدند در حالی که آقای احمدی‌نژاد تازه به ریاست‌جمهوری رسیده بود و هنوز امتحان خود را در بزنگاه‌ها پس نداده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی