- 2 جمادي الاول 1439 - 28 دي 1396 - ساعت 21:1
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 29264
تعداد مشاهدات : 11532

اخلاص دوران دفاع مقدس را به كليد واژه مهمی در فضای مجازی مبدل سازيم

آیت الله محسن غرويان، عضو هيئت علمی جامعة‌ المصطفی‌(ص) العالميه، در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) با اشاره به آيه 60 سوره انفال، اظهار كرد: «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ» بدين مفهوم است كه از هر توان، ابزار و راهی می‌توانيد برای مقابله با تهاجم دشمن استفاده كنيد؛ بنابر اين فضای مجازی امروزه يكی از ابزارهايی است كه می‌تواند پيام انقلاب و شهيدان، رزمندگان‌ را به دنيای امروز برساند و ضرورت دارد كه از اين فضای نوين برای ترويج فرهنگ دفاع مقدس استفاده كنيم.

وی افزود: وسايل امروزی و دنيای مجازی همه جهانيان را مخاطبان ما قرار داده است، بنابر اين ما به بهترين و سريع‌ترين ابزار دسترسی داريم كه پيام رزمندگان و شهيدان را به همه اين كاربران جهان برسانيم.

عضو هيئت علمی جامعة‌المصطفی‌(ص) العالميه تصريح كرد: تحليل وصيت‌نامه‌های شهدا از سوی كارشناسان امری ضروری است كه اين تحليل بايد در فضای مجازی منتشر شود. همچنين كليدواژه‌هايی همچون ارزش‌های اخلاقی، اسلامی را می‌توان در اين فضای نوين نشر داد چرا كه دنيای امروز دنيای مشتاق مسائل عرفانی، اخلاقی و ارزش‌های انسانی است.

وی بيان كرد: در وصيت‌نامه‌های رزمندگان، نكات ارزشی وجود دارد كه می‌توان اين نكات را برای ترويج فرهنگ دفاع مقدس در فضای مجازی نشر داد. همچنين فرمايشات حضرت امام خمينی(ره) و هدف‌مان در دفاع مقدس هم می‌تواند به عنوان كليدواژه در اين فضای نوين نشر يابد.

آیت الله غرويان اظهار كرد: خاطرات رزمندگان و مطالبی كه خانواده‌های شهدا و رزمندگان بازگو می‌كنند، از جمله نكات ارزشمندی است كه می‌توان با نشر آن در فضای مجازی و برای كاربران نسل جوان به بيداری اسلامی كمك كرد.

وی افزود: از آنجا كه زمان دفاع مقدس با زمان حال حاضر به دليل تحولات روز، تغييراتی كرده است اما هميشه انسان‌ها حامی فطرت‌های پاك هستند و اگر بتوانيم مطالب را مطابق با فطرت و هماهنگ با فطرت انسانی كه عمدتاً مسائل اخلاقی، عاطفی و معنوی است، از رزمندگان دريافت و در فضای مجازی منتشر كنيم به طور حتم اين مفاهيم مورد علاقه كاربران‌مان قرار خواهد گرفت.

كارشناس علوم قرآنی تصريح كرد: با توجه به وضعيت سياسی كشور و انتخابات حماسه‌آفرينی كه مردم انجام دادند، در هفته بسيج و دفاع مقدس می‌توان مردم را به سمت وحدت، همدلی و همكاری دعوت كرد تا از بحث‌های اختلافی و تفرقه‌انگيز اجتناب شود. بايد به نوعی عمل كنيم تا همه ملت در كنار مقام معظم رهبری، همراهی و هدايت شوند و بتوانند به رئيس جمهور منتخب كمك كنند تا زمينه را برای فعاليت در فضای مجازی به نحوی آماده كنند كه مسئولان به ملت خدمت كنند.

وی بيان كرد: بايد فضای همدلی، همكاری، تعاون كه قرآن به آن تأكيد دارد را در ميان ملت ايجاد كنيم تا شاهد پيشرفت‌هايی در كشور باشيم.

آیت الله غرويان اظهار كرد: در هفته بسيج و دفاع مقدس همه افرادی كه در فضای حقيقی و مجازی كار فرهنگی می‌كنند، می‌توانند به ايجاد همدلی، وحدت و تحقق حماسه سياسی كه مقام معظم رهبری به آن تأكيد داشته‌اند، كمك كنند.

وی افزود: اخلاص، مهم‌ترين عنصر در تلاش‌های خودمان در فضای مجازی است. اخلاص و صفای باطنی كه رزمندگان داشتند، مهم‌ترين عنصری است كه بايد روی آن كار كرد و مفهوم آن را در فضای مجازی تبيين كرد.

عضو هيئت علمی جامعة‌المصطفی‌(ص) العالميه تصريح كرد: قطعاً به همان نسبت كه فضای حقيقی می‌تواند در ترويج فرهنگ ايثار و شهادت تأثيرگذار باشد، فضای مجازی هم از اين ويژگی برخوردار است. كاربران فضای مجازی بيشتر از فضای حقيقی است، بنابر اين با انتشار مفاهيم، واژه‌ها و ادبيات دفاع مقدس در فضای مجازی می‌توان كاربران را به اين سوء جذب كرد و تأثيرگذار بود.

وی يادآور شد: ترويج فرهنگ دفاع مقدس در فضای مجازی، كار سازمانی است، اما پشتوانه اصلی ملت است به هر حال ادبيات دفاع مقدس ادبياتی برخاسته از توده‌های مردم و قشر مستضعف جامعه است و كار سازمانی، رسمی و دولتی بايد هماهنگ با تلاش‌های مردمی باشد.

آیت الله غرويان اظهار كرد: استفاده از سايت‌ها، نرم‌افزارها و بازی‌های رايانه‌ای در راستای ترويج فرهنگ دفاع مقدس، بستگی به نوع كاربر دارد برای مثال كاربران بازی‌های رايانه‌ای كودكان و نوجوانان و سايت‌ها و شبكه‌های اجتماعی، بزرگسالان هستند. بنابراين هريك از اين ابزارها ادبيات و زبان خاص خود را دارد كه بايد با هنرمندی بيان كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی